2008-2009 Awarded Fellowships

Graduate Research Fellowships

  • James Anderson (Neuroscience)
  • Megan Bestwick (Biochemistry)
  • Monica Campbell (Modern Dance)
  • Catherine Dy (Biology)
  • Jeremy Galusha (Chemistry)
  • Josh Holt (Physics)
  • Scott Hynek (Geology and Geophysics)
  • Julie Jay (Pharmaceutical Chemistry)
  • Nadja Makki (Human Genetics)
  • Ben Mangum (Physics)
  • Alf Seegert (English)
  • Kiumars Shahrokh (Pharmacology and Toxicology)
  • Hui Shao (Bioengineering)
  • Lyubima Simeonova (Mathematics)
  • Wilson De Lima Silva (Linguistics)

Marriner S. Eccles

  • Ryan Dearinger (History)
  • Zackery Heern (History)
  • Michelle Skinner (Psychology)
  • Wade Roberts (Economics)
  • Ryan Oldroyd (Law – 1 semester)
  • Sreedhari Desai (Management)
  • Yung-Yu Ma (Finance)
  • Jennier Mish (Marketing)

University Teaching Assistantships

  • Danielle Ballinger (Music-Music Education)
  • Andrew Cannon (Family and Preventive Medicine)
  • Thayes Price (Family and Consumer Studies)
  • Emily Traupman (Psychology)
  • Jennifer Yim (Political Science)
  • Pat Dunn (M.Stat Program)
  • Carol Floyd (Music-Piano)
  • Jane Fjeldsted (Music-Choral Conducting)
  • Emily Fifer (Modern Dance)
  • Michael Johnson (Mechanical Engineering)
  • I-Fen Lin (Modern Dance)
  • Lisa MacFadden (Bioengineering)
  • William Malone (Mathematics)
  • Michelle Mary (Geology and Geophysics)
  • Daniel Poole (Sociology)

Steffensen Cannon Scholars 

Undergraduates

  • Brady Cannon (Undecided)
  • Sarah Custen (English)
  • Laura Hinckley (Undecided)
  • Stephanie Hutchinson (Music Education – 1 semester)
  • Yevgeniya Kopeleva (Communication)
  • Jared Kubly (International Studies)
  • Rochelle McConkie (English)
  • Santos Marquez (Teaching and Learning)
  • Alan Reiser (Language and Literature )
  • Randall Wood (Language and Literature/ International Studies)

Graduates

  • Mohomodou Boncana (Educational Leadership and Policy)
  • Rosemary Capps (Educational Leadership and Policy)
  • Flores Carmona (Education, Culture, and Society)
  • Naomi Fox (Linguistics)
  • Terisa Gabrielsen (Educational Psychology)
  • Rebecca Gill (Communication)
  • Dynette Reynolds (English)
  • Sonja Frohoff (Languages and Literature)
  • Kimberly Hackford-Peer (Education Culture and Society)
  • Adriana Lopez (Educational Psychology)
  • Alfred Seegart (English)
  • Brenda Valles (Educational Leadership and Policy)