2012-2013 Awarded Fellowships

Teaching Assistant Awards

  • Serhun Al (Political Science)
  • Lynn Bobzin (Modern Dance)
  • Sarah Braden (Linguistics)
  • Abhisek Chari (Biology)
  • Jonathan Codell (Educational Psychology)
  • Brad Dennis (History)
  • Tim Edgar (Geography)
  • Jeremy Larsen (Architecture)
  • Holly Majszak (Educational Psychology)
  • Marie George (Music)
  • Hillary Morris (Health Promotion and Education)
  • Alysia Ramos (Modern Dance)
  • Margaret Tarampi (Psychology)
  • Brian Thoma (Psychology)
  • John Thorp (Art and Art History)
  • Alexandre Turner (Geology and Geophysics)
  • Andrew Vogt (Mechanical Engineering)
  • Bryan Hotchkins (Bennion Center)

Graduate Research Fellowships

  • Riddhita Chakraborty (Biology)
  • Jason Cooperrider (Psychiatry)
  • Marta Fay (Oncological Sciences)
  • Marie Gardett (English)
  • Francois Giraud-Carrier (Operations and Information Systems.)
  • Joseph Halford (Finance)
  • Kaid Harper (Chemistry)
  • Hao Huang (Geography)
  • Virginia LeBaron (Nursing)
  • James Lehane (Geology and Geophysics)
  • Mehran Mazinani (Middle East Center)
  • Allyson Merrell (Human Genetics)
  • Mingming Qiu (Finance)
  • Nekehia Quashie (Sociology)
  • Andrea Schwager (Physiology)
  • Vimal Swarup (Bioengineering)
  • David Woessner (Pharmacology and Toxicology)
  • Brett Wolfe (Biology)

Marriner S. Eccles Fellows

  • Jared Forsgren (Law)
  • Julia Mackaronis (Psychology)
  • Debra Marsh (History)
  • Nathan Medeiros-Ward (Psychology)
  • Brett Rixom (Accounting)

Steffensen Cannon Scholars 

  • Kristin Hiller (Linguistics)
  • Jason Jenson (Philosophy)
  • Barbara Kessel (Education, Culture and Society)
  • Susan McCarty (English)
  • Natanya Pulley (English)
  • George McHendry (Communication)
  • Natasha Seegert (Communication)
  • Alicia Deleon (Education, Culture and Society)
  • Sara Hill (Educational Psychology)
  • Delila Omerbasic (Education, Culture and Society)
  • Judith Perez (Education, Leadership and Policy)

Undergraduate

  • Stacie Sessions (Education, Culture and Society)
  • Jeffery Young (Philosophy)
  • Amy Cannon (TBD – Incoming Freshman)
  • Jacob Andra (English)
  • Karen Lindsey (English)
  • Jean Basco Ntahontuye (Languages and Literature)
  • Nicole Bunting (Elementary Education)
  • Brittany Garner (Elementary Education)
  • Nathan Finch (Biology)
  • Liza Meixell (English)